Sebavedomie

Sebavedomie veľmi úzko súvisí s pozitívnym myslením.

Každý človek sa rodí na svet so zdravým sebavedomím, ale vplyvom rodiny, okolia, školy zrazu sa z neho stáva niekto, kto si neverí, má strach. Ľudia s nízkym sebavedomím sú ľahko manipulovateľní, seba vnímajú cez hodnotenie iných ľudí. Typické pre týchto ľudí je, ak ich niekto pochváli – ich sebavedomie aj nálada stúpa, ak im niečo vytknú, sebavedomie aj nálada prudko klesá.

„Zdravé sebavedomie znamená mať rád sám seba a byť so sebou spokojný.“

Mať sa rád znamená prestať sa cítiť vinný a akceptovať sa so všetkým čo sám o sebe viem a čo ostatní nevedia. Na to, aby ste sa začali mať radi je potrebné odpustenie. Odpustite sami sebe všetky zlyhania, nedostatky...možno to nepôjde na prvýkrát, pokračujte až pokiaľ budete sami so sebou spokojní. Ani ja som to neurobila na prvýkrát. Kedysi som sa napríklad hnevala na seba, ako som zareagovala v niektorých situáciách, dnes viem, že som reagovala najlepšie ako som v danom okamihu vedela. A preto sa nemám na seba za čo hnevať.

Urobte si malé cvičenie na získanie sebalásky: pozrite sa sami na seba do zrkadla s láskou a nájdite 5 vecí, za ktoré sa pochválite. Každý deň pridávajte niečo nové, čo sa vám páči na sebe samom a za čo sa pochválite.

Na začiatku tohto cvičenia možno nebudete schopní sa pozerať na seba do zrkadla bez toho, aby ste na sebe nenachádzali všetky nedostatky. Veď vaša myseľ takto fungovala niekoľko rokov. Neprestávajte a vždy, keď pôjdete okolo zrkadla, výkladu... si povedzte: „Aký som úžasný.“ Toto jednoduché cvičenie robte 21 dní a uvidíte zmenu na sebe. Veľakrát sa dokonca stáva, že človek, ktorý si zdvihol svoje sebavedomie, akoby opeknel.

Je krásne vidieť, ako ľudia prídu na môj kurz s tým, že si neveria a podceňujú sa(niektorí si to ani neuvedomujú) a po pár stretnutiach sú z nich ľudia, z ktorých vyžaruje zdravé sebavedomie.

Zdravé sebavedomie si nemýľte s prehnaným sebavedomím až aroganciou. Ak stretnete človeka, ktorý je prehnane sebavedomý a všade ho musí byť vidno alebo ak si niekto potrebuje zdvihnúť svoje sebavedomie na úkor iných – to nie je človek, ktorý je sám so sebou spokojný iba skrýva svoje komplexy.

So zdravým sebavedomím bude vaše vyžarovanie úplne iné. Budete pôsobiť sebaisto a do svojho života pritiahnete ľudí, ktorí sú podobní ako vy.